12 października 2014r. uczniowie, nauczyciele, rodzice i pracownicy Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kaczórkach uczestniczyli w uroczystościach poświęconych Armii Krajowej.

Święto zaszczycili swoją obecnością; kombatanci, żołnierze AK oraz prezes ŚZŻAK Okręg Zamość, poseł na sejm Rzeczpospolitej Polskiej pan Sławomir Zawiślak. Obecni byli także: Przewodniczący Rady Powiatu Zamojskiego, pan Kazimierz Mielnicki, Burmistrz Krasnobrodu pan Wiesław Chmielowiec, Zastępca Burmistrza pan Stanisław Jędrusina oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Krasnobrodzie, pan Kazimierz Misztal.

 

W uroczystościach brali udział także radni, pracownicy urzędu, dyrektorzy szkół z terenu gminy wraz z pocztami sztandarowymi oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Przed mszą święta, która była głównym punktem uroczystości, zaprezentowali się uczniowie klasy I, dzieci zatańczyły „Poloneza”. Następnie wystąpili uczniowie klas IV- VI w części artystycznej „My z Niego wszyscy”.

Mszę świętą koncelebrowaną sprawowali: proboszcz parafii Bondyrz ksiądz Paweł Słonopas oraz ksiądz Krzysztof Hawro, który wygłosił homilię.

Po wygłoszeniu okolicznościowych przemówień przez prezesa ŚZŻAK Okręg Zamość, poseła na sejm Rzeczpospolitej Polskiej pana Sławomira Zawiślak, Zastępcę Burmistrza Krasnobrodu pana Stanisława Jędrusina oraz Przewodniczącego Rady Powiatu Zamojskiego, pana Kazimierza Mielnickiego, uczestnicy uroczystości oddali hołd poległym żołnierzom AK i złożyli kwiaty pod pomnikiem.

Po zakończeniu części oficjalnej uroczystości, zaproszeni goście oraz wszyscy uczestnicy udali się na poczęstunek, a dzieci mogły wyszaleć się na placu zabaw.

Wartości i symbole Polski Walczącej staramy się wpoić naszym uczniom, oddając cześć żołnierzom AK uczymy dzieci wdzięczności dla tych, których hasłem był Bóg, Honor i Ojczyzna. Udział w uroczystościach patriotyczno- religijnych to wyraz wdzięczności dla Polskiego Państwa Podziemnego, wyraz pamięci o tym, że z ofiary przeszłych pokoleń powstało niepodległe państwo, w którym uczniowie naszej szkoły mogą uczyć się i bawić.

Chcemy aby dzień patrona szkoły był dniem szczególnym dla dzieci – dniem zadumy i radości, dlatego oprócz hołdu dla żołnierzy AK w pierwszej części uroczystości, przygotowaliśmy to co dla harmonijnego rozwoju dzieci jest ważne – zabawę.

Galeria dostępna jest tutaj: