Ogólnopolska akcja edukacyjna Śniadanie daje moc.

 

Już stało się tradycją w naszej szkole, że wraz z początkiem listopada najmłodsi uczniowie naszej szkoły biorą udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc”. Celem programu jest: zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka oraz przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia.

8 listopada jest obchodzony w Europie jako Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Tego dnia dzieci z młodszej grupy przedszkolnej, grupy pięciolatków i sześciolatków oraz uczniowie klasy II przygotowywali wspólne grupowe śniadanie.

Najmłodsi przedszkolacy z pomocą swoich Pań przygotowywali przepyszną i zdrową sałatkę owocową, która wszystkim bardzo smakowała.

Dzieci z zerówki najpierw przygotowały, a potem wspólnie spożywały drugie śniadanie. W przygotowaniach podobnie jak w latach ubiegłych, ochoczo wsparli nas rodzice naszych dzieci. Dzięki rodzicom na naszych „stolikach śniadaniowych” znalazły się kolorowe kanapki i owoce. Nie zabrakło również na stolikach soków i wody mineralnej.

W trakcie spotkania uczniowie klasy drugiej samodzielnie robili wesołe kanapki, wykorzystując w tym celu swoje ulubione produkty. Pamiętały również o deserze i przygotowywały koreczki owocowe.

W ramach akcji „Śniadanie daje moc” przeprowadzono w grupach również pogadanki na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Dzieci dowiedziały się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Ważne jest też, by jeść pięć posiłków w ciągu dnia o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał, ryby i mięsa, ciemny chleb zamiast bułek, a także picie wody czy soków, zamiast szkodliwych napojów gazowanych. Mowa była też o niezbędnym ruchu oraz o unikaniu słodyczy i chipsów, które nie są zdrowe. Uczniowie wraz z małymi agentami – bohaterami „Misji Śniadaniowych” – Tolą, Maksem poznali 12 zasad zdrowego odżywiania opracowanych przez Instytut Matki i Dziecka.

Akcja była dla uczniów nie tylko wspaniałą zabawą, ale również dała szansę na integrację grup, zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie człowieka.

 

Wychowawczynie grup przedszkolnych i klasy drugiej