My Polacy mamy szczególny obowiązek mówić i uczyć młode pokolenie prawdy o naszych dziejach.
Chociaż w okrojonej formie to z taką samą jak zawsze powagą i zadumą nad wartościami i etosem Armii Krajowej uczniowie i nauczyciele przeżywali Święto Patrona Szkoły Podstawowej imienia Armii Krajowej w Kaczórkach.
W tym roku nasze święto, ze względów bezpieczeństwa, składało się z trzech części. We czwartek, 24.09.2020 r. prawdziwymi uczniami stały się pierwszaki, w tej uroczystej chwili towarzyszyli im koledzy z klas I- III i rodzice. Dzieci z wielką powaga ślubowały na szkolny sztandar.
Druga część obchodów święta, to spotkanie uczniów klas IV- VIII, którzy 25.09.2020 r. oddali hołd żołnierzom AK składając kwiaty pod pomnikiem poległych żołnierzy AK oraz uczestnicząc w akademii w wykonaniu klasy VIII.
27.09.2020 r. w rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego braliśmy udział we mszy świętej w intencji żołnierzy Armii Krajowej oraz uczniów i pracowników szkoły.
Udział w uroczystościach patriotyczno- religijnych to wyraz wdzięczności dla Polskiego Państwa Podziemnego, wyraz pamięci o tym, że z ofiary przeszłych pokoleń powstało niepodległe państwo, w którym nasi uczniowie mogą uczyć się i bawić. Udział w obchodach święta patrona to przypomnienie tego co dla Polaka jest ważne.
Jestem Polakiem więc mam obowiązki polskie – ta myśl jednego z ojców naszej niepodległości Romana Dmowskiego realizowana była przez pokolenia nie tylko dorosłych ale także dzieci. To one broniły mowy polskiej we Wrześni to one walczyły o Lwów, walczyły w Szarych Szeregach. A dzisiaj na uczniów naszej szkoły spada szczególny obowiązek szerzenia etosu Armii Krajowej, nie walki ale życia dla wartości, które wypisane były na sztandarach Armii Krajowej Bóg, Honor, Ojczyzna.
Tegoroczne święto szkoły odbyło się dzięki pracy :
Rady Rodziców- przygotowanie bezpiecznej atrakcji dla uczniów;
pani Ewy Adamowicz- dekoracja i przygotowanie ślubowania klasy I ;
pani Katarzyny Buczak, która przygotowała część artystyczną;
pana Dominika Flisa- prezentacja o Armii Krajowej, zdjęcia z uroczystości;
pani Monika Pasieczna, dekoracja;
Jak zawsze mogliśmy liczyć na naszych wypróbowanych przyjaciół: panią Elżbietę Działę- dyrektora ZS w Krasnobrodzie, zastępcę dyrektora panią Krystynę Czaplę, dyrektora Szkoły Podstawowej w Majdanie Wielkim, panią Małgorzatę Kawałek oraz księdza proboszcza Artura Sokoła, który otoczył nas opieką duszpasterską .
Wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia dnia patrona szkoły serdecznie dziękuję .

E. Zub