Uczniowie klasy pierwszej, drugiej i trzeciej uczestniczyli w wycieczce do Lublina i Kołówki. Wyjazd odbył się w ramach Przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”.

Pierwszym punktem naszej wycieczki był Lublin – historyczny zespół architektoniczno-urbanistyczny. Lokalny przewodnik oprowadził nas po Starym Mieście, obejrzeliśmy: wzgórze zamkowe z dziedzińcem, Bramę Grodzką, Plac po Flarze, Kościół i klasztor oo. Dominikanów, Rynek z zabytkowymi kamienicami, Trybunał Koronny, Archikatedrę Lubelską, Bramę Krakowską, Plac Łokietka i Nowy Ratusz. 

Mogliśmy podziwiać przepiękne widoki, rozciągające się z Baszty Zamkowej. 

Pomachaliśmy przechodniom w Wilnie przez portal znajdujący się na Placu Lwowskim.  

Oczywiście był również  czas na zakup pamiątek z pięknego Lublina. 

Drugim punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Poznaliśmy historię powstałego w XVIII wieku pałacu, dowiedzieliśmy się o ustanowieniu ordynacji kozłowieckiej.  

Podziwialiśmy przepiękne wnętrza pałacowe, które zachowały autentyczny wystrój z przełomu XIX i XX wieku. Nasz podziw wzbudziły: piece z miśnieńskich kafli, marmurowe kominki, dębowe parkiety, niezwykła kolekcja malarstwa (szczególnie portrety rodzinne), meble, lustra, rzeźby, kobierce i porcelana.

Na terenie zespołu pałacowo-parkowego zwiedziliśmy Galerię Sztuki Socrealizmu, w kaplicy pałacowej obejrzeliśmy stałą ekspozycję o Księdzu Stefanie Wyszyńskim oraz spacerowaliśmy po przepięknych, pałacowych ogrodach. 

Ogromne zainteresowanie wzbudziła Powozownia, znajdująca się w XVIII-wiecznej stajni. 

Cały dzień upłynął nam w miłej atmosferze i zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi wróciliśmy do szkoły. Na wycieczkę pojechaliśmy z biurem turystycznym QUAND, a opieką otaczał nas pilot wycieczki, pan Roland.

Monika Pasieczna