Kreatywna matematyka.

            Uczniowie klasy pierwszej rozpoczęli swoją matematyczna przygodę w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Kreatywna matematyka”. Czy nauka matematyki może być przyjemna? Z cała pewnością tak – jeśli tylko podejdzie się do niej w pomysłowy sposób i umożliwi dzieciom  wielozmysłowe poznawanie świata liczb figur geometrycznych, działań oraz zagadnień matematycznych. 

            Innowacja łączy edukację matematyczną z sensoryką, doświadczaniem świata i kreatywną zabawą, co sprawia, że nauka staje się przyjemnością. Dąży również do wzmocnienia umiejętności współpracy między uczniami oraz podniesienia wiary we własne możliwości dzieci. Wspólne działania projektowe rozwijają kompetencje społeczne, zacieśniają więzi, rozwijają komunikację interpersonalną oraz umiejętność poszukiwania rozwiązań problemów.

            Tematem pierwszych zajęć w ramach innowacji było połączenie matematyki z jesienną przyrodą. W celu realizacji tego zagadnienia uczniowie udali się na boisko szkolne, gdzie z dostępnych materiałów przyrodniczych – liście, kasztany, orzechy, żołędzie i szyszki wykonali jesienne mandale. Następnie skrupulatnie policzyli wszystkie materiały, z którymi pracowali, dzieląc je na odpowiednie grupy oraz wspólnie ustalając jakich materiałów użyli najwięcej a jakich najmniej.

            Wspólna zabawa i nauka przyniosła nam wiele radości i zachęciła do dalszego kreatywnego zgłębiania tajników matematycznych.

D. Pryciuk