„Warsztaty archeologiczne oraz żywa lekcja historii – Bolesław Chrobry”

13 marca 2025 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Kaczórkach mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w spotkaniu z archeologiem – Danielem Tereszczukiem, pracownikiem Muzeum Regionalnego im. Janusza Petera w Toamszowie Lubelskim, który opowiedział im o wyprawie kijowskiej Bolesława Chrobrego.
W trakcie spotkania, które miało formę żywej lekcji historii, archeolog w pasjonujący sposób przybliżył uczniom wydarzenia związane z wyprawą, wyjaśniając, jak Bolesław Chrobry podjął decyzję o interwencji na Rusi Kijowskiej i jak wpłynęło to na dalszy rozwój państwa polskiego. Uczniowie dowiedzieli się, jak wyglądała codzienność wojów w średniowieczu, jakie mieli uzbrojenie oraz jak organizowane były wyprawy wojenne w tamtych czasach.
Po prezentacji odbyły się warsztaty archeologiczne, podczas których uczniowie mieli szansę spróbować swoich sił w lepieniu z gliny. Pod okiem specjalisty, dzieci mogły poznać techniki stosowane przez ludzi w czasach prehistorycznych i średniowiecznych, tworząc proste naczynia i ozdoby. Warsztaty okazały się nie tylko świetną zabawą, ale także cenną lekcją praktycznego wglądu w dawne metody pracy z materiałem naturalnym.
To spotkanie, będące częścią realizowanego w szkole ogólnopolskiego projektu „Tysiąclecie koronacji Bolesława Chrobrego” stanowiło doskonałą okazję, by w ciekawy sposób poznać ważny moment w historii Polski oraz lepiej zrozumieć, jak wyglądało życie w średniowieczu i jak dawni ludzie tworzyli przedmioty codziennego użytku.
D. Pryciuk





























