2 czerwca 2023 roku w Szkole Podstawowej im. Armii Krajowej odbył się XVIII Festiwal Piosenki Ekologicznej.

W tym roku w zmaganiach konkursowych udział wzięli uczniowie ze szkół w Aleksandrowie, Józefowie, Krasnobrodzie, Majdanie Nepryskim, Majdanie Wielkim i Kaczórkach.

Festiwal jest wspaniałą okazją do doskonalenia umiejętności, poszerzenia zainteresowań oraz budzenia świadomości ekologicznej. To my musimy zadbać o naszą Ziemię- wiedzą to już nawet przedszkolaki, dlatego włączamy się do pokazywania jak piękna jest przyroda i dlaczego warto o nią dbać.

Nasz festiwal został objęty Patronatem Honorowym Starosty Zamojskiego, Burmistrza Krasnobrodu oraz Lubelskich Parków Krajobrazowych Oddział Zamość.

Święto piosenki ekologicznej zaszczycili swoją obecnością zastępca dyrektora Wydziału Spraw Społecznych i Promocji Powiatu Zamojskiego pani Ewa Balicka, która reprezentowała pana Starostę Stanisława Grześko,  inspektor do spraw oświaty gminy Krasnobród pani Elżbieta Borek, która reprezentowała pana Burmistrza Kazimierza Misztala.

Zmagania artystów oceniało jury, w którym zasiadały panie Aneta Krupa, Alicja Parkitny, Sylwia Szpyra oraz goście honorowi.

Uczestnicy byli oceniani w czterech kategoriach: soliści młodsi, soliści starsi, zespoły młodsze oraz zespoły starsze.

Wyniki XVIII Festiwalu Piosenki Ekologicznej są następujące:

  1. W kategorii zespoły klas 0- III pierwsze miejsce wyśpiewały Maja i Kinga Surmacz ze Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie., na drugim miejscu znalazł się zespół „Mali Ekolodzy” z Zespołu Szkół w Krasnobrodzie na trzecim miejscu zmagania zakończył zespół „Szkolne Nutki” ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Majdanie Wielkim.
  2. W kategorii zespoły klas IV- VIII pierwsze miejsce zdobył Zespół Wokalny ze Szkoły Podstawowej im. Mieczysława Romanowskiego w Józefowie, na drugim miejscu znalazł się zespół „Nutki” ze Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kaczórkach, miejsce trzecie przypadł zespołowi „Piccolo” ze Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie.
  3. Wśród solistów młodszych największe uznanie zdobyła swoim występem Natalia Gontarz ze Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kaczórkach, bardzo spodobał się także występ Patryka Palonki z   Zespołu Szkół w Krasnobrodzie a miejsce wyśpiewała Martyna Romaszko ze Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kaczórkach.
  4. Najstarsza grupa solistów zakończyła festiwalowe zmagania, w których pierwsze i drugie miejsce zdobyły artystki Julia Michońska i Julia Kołodziej ze Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie, na trzecim miejscu znalazła się Nikola Kania z Zespołu Szkół w Krasnobrodzie.

Pozostałe zespoły i artyści otrzymali wyróżnienie.

Nagrody dla uczestników festiwalu ufundowali: Starostwo Powiatu Zamojskiego, Burmistrz Krasnobrodu, Lubelskie Parki Krajobrazowe Oddział Zamość, proboszcz parafii Bożej Opaczności w Bondyrzu oraz Rada Rodziców Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kaczórkach.  Dodatkową nagrodą dla najlepszych artystów jest występ na święcie Parków Krajobrazowych, które odbędzie się 18 czerwca 2023 roku.

Wszystkim artystom gratulujemy występów i zapraszamy na XIX Festiwal Piosenki Ekologicznej do Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kaczórkach za rok.