Innowacja pedagogiczna „ŚWIETLICOWA WYMIANA POCZTÓWKOWA”

W roku szkolnym 2019/2020, nasza świetlica szkolna bierze udział w innowacji pedagogicznej „Świetlicowa Wymiana Pocztówkowa”.

Ideą wiodącą innowacji jest propagowanie tradycyjnego sposobu przesyłania informacji w formie pocztówek .
Innowacja skierowana jest do uczniów świetlicy Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kaczórkach (uczniowie klas I-VIII).

Autorem innowacji jest Monika Pasieczna, a realizatorami wszyscy nauczyciele świetlicy szkolnej.

W dzisiejszych czasach tradycyjne wysyłanie pocztówek i  listów wypierane jest przez korzystanie z nowych technologii komunikacyjnych.

Łatwiej i taniej napisać maila, SMS lub porozmawiać na czacie. Dużym plusem tych form przekazu jest szybkie dotarcie do adresata. Ale skrzynkę odbiorczą opróżnimy, SMS skasujemy, a portale społecznościowe, których teraz używamy za ileś lat przestaną istnieć. Natomiast pocztówki i listy to coś trwałego. Mogą one stać się wspaniałą pamiątką na długie lata. Pisanie listów ćwiczy wyobraźnię i cierpliwość oraz rozwija kreatywność. Nadawca wkłada wiele pracy i serca w napisanie i ozdobienie pocztówek. Jest to też odskocznia od zbyt prostych form dzisiejszego komunikowania się i może dać wiele radości dzieciom ale również dorosłym. Dlatego warto już od najmłodszych lat uczyć dzieci, że jest to bardzo ciekawa forma komunikowania się z innymi osobami, aby w późniejszym czasie również one podtrzymywały tą tradycję.

Nasi uczniowie wspólnie przygotowywali pierwsze pocztówki do wysłania, redagowali treść pozdrowień, odczytywali pozdrowienia z otrzymanych kartek. Została przygotowana duża mapa Polski z zaznaczonymi województwami i pierwsze pocztówki zostały na niej umieszczone. Nasza mapa będzie systematycznie uzupełniana, gdyż my wysyłamy kartki i czekamy na te, wysłane do nas.